W Zameczku zagościł święty Mikołaj

W Zameczku zagościł święty Mikołaj

Dzieci, które przyszły 4 grudnia do Centrum Rozrywki dla Dzieci Zameczek tegoroczne Mikołajki zapamiętają na długo. Było mnóstwo dobrej zabawy, konkursów, ale najlepsze czekało na końcu. Wizyta brodatego gościa z wielkim worem prezentów sprawiła, że na ustach dzieci pojawił się uśmiech.

Poćwiczy na kradzionym sprzęcie

Poćwiczy na kradzionym sprzęcie

Nieznany sprawca 30 listopada włamał się do budynku hali sportowej, by z siłowni ukraść skośną ławeczkę regulowaną, gryf łamany, 4 talerze do gryfów o wadze 5 kg oraz 2 talerze do gryfów o wadze 2,5 kg.

Mikołajki na stoku

Mikołajki na stoku

Mikołajki na sportowo? Dlaczego nie. Na międzyrzeckim stoku 5 grudnia będzie się działo. Więcej informacji na plakacie.

Pierwsza w gminie farma fotowoltaiczna

Pierwsza w gminie farma fotowoltaiczna

W miejscowości Kopytnik )gm. Łomazy) ruszyła produkcja energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. Wartą około miliona euro inwestycję otworzyły władze samorządowe oraz inwestor z Lublina.

Supermarkety zapłacą wyższy podatek

Supermarkety zapłacą wyższy podatek

Radni miejscy zdecydowali o zwiększeniu podatku od nieruchomości dla dużych sklepów do maksymalnej możliwej stawki. Prezydent Dariusz Stefaniuk uważa, że trzeba zrównywać szanse małych kupców z właścicielami wielkich marketów.

dyzurny2.jpg

Tu zamieścisz ogłoszenie

Biuro reklamy i ogłoszeń
ul. Warszawska 15, Biała Podlaska
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 083 344-75-57
tel./fax 083 342-25-19

Punkty w regionie
Łosice
sklep RTV-AGD, Rynek 8

Łuków
"Juventur", ul. Kozia 3a

Parczew
"Biurex", plac Wolności 27

Międzyrzec Podlaski
"A-Z", ul. Lubelska 13

Radzyń Podlaski
"Foto Express", Rynek 10

Biała Podlaska

Region

Na sygnale

Kultura i sport

MOTO

Sprawdź, z kim najlepiej zdasz prawo jazdy

Przyszedł czas na przedstawienie długo wyczekiwanego rankingu szkół jazdy przygotowanego przez naszą redakcję. Sporządziliśmy go według wyników ubiegłorocznej zdawalności egzaminu praktycznego w bialskim WORD. W najpopularniejszej wśród kierowców kategorii B pierwsze miejsce zajął OSK Wiesława Kulgawczuka z Białej Podlaskiej. Motocyklistów najlepiej wyszkolił ZSK Auto-Mobil Henryka Zasadzińskiego z Międzyrzeca Podlaskiego, a w kategorii C nie miał sobie równych bialski OSK Auto-Iga Ryszarda Samociuka.

 

 

Ranking, który publikujemy co roku, jest dla przyszłych kierowców wskazówką, nad wyborem jakiej szkoły warto się zastanowić. Na jego publikację czekają również właściciele szkół, chcący sprawdzić, jak wypadają na tle pozostałych ośrodków kształcących kierowców w kategoriach A, B i C.

Analizę rozpoczniemy od kategorii, która w większość szkół jest najchętniej wybierana. Chodzi o kategorię B. W bialskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego egzamin praktyczny od października 2012 r. zdawany jest na samochodach suzuki swift.

Ośrodek Szkolenia Kierowców Wiesława Kulgawczuka, który w naszym zestawieniu zajął pierwsze miejsce, może pochwalić się zdawalnością na poziomie 57,5 proc.

Duży spadek ubiegłorocznego lidera

Wynik ten jest lepszy od tego, który osiągnęła najlepsza szkoła w kategorii B w ubiegłorocznym zestawieniu. Przypomnijmy: zwycięski wtedy Ośrodek Szkolenia Kierowców J. L-Ka Jacka Lewickiego z Komarówki Podlaskiej odnotował zdawalność na poziomie 53,3 proc. W obecnym zestawieniu szkoła ta odnotowała spory spadek, plasując się na 21. miejscu, ze zdawalnością 39,1 proc.

Zapytaliśmy tryumfującego tym razem w kategorii B właściciela szkoły, w czym tkwi tajemnica sukcesu. Bialczanin Wiesław Kulgawczuk jest instruktorem, ale posiada także uprawnienia egzaminatora na kategorię A i B. – Gwarantuję przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Moi kursanci w większości zdają za pierwszym razem, a później, gdy otrzyma już prawo jazdy, bez obaw wsiada za kierownicę nie mając strachu – podkreśla Kulgawczuk. Dodaje, że ważne jest indywidualne podejście do każdego kursanta. – Gdy czegoś nie wiedzą, nie wstydzą się zapytać. Potem ja nie wstydzę się, że osoba wychodząca z mojej szkoły nie potrafi jeździć. 80 procent moich kursantów to młodzi ludzie – wyjaśnia. Jazdy uczy od 2008 r. Na początku pracował w jednej z bialskich szkół jazdy, potem rozpoczął własną działalność.

Na drugim miejscu w kategorii B znalazł się OSK S. Malicki z Białej Podlaskiej, który odnotował niemal identyczną zdawalność co zwycięzca – 57,4 proc. Podium zamyka SNJ Auto-Driver Wojciecha Mitury z wynikiem 56 proc. Zaznaczyć trzeba, że obie szkoły znacznie poprawiły wynik w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Szkoła Sławomira Malickiego, która zajęła w poprzednim zestawieniu trzecie miejsce, osiągnęła wtedy zdawalność na poziomie 48,4 proc. Z kolei Auto-Driver mógł się pochwalić tym, że na 237 podejść wynik pozytywny uzyskało 118 osób (49 proc.).

Porównanie rankingów pokazuje jeszcze jedno. Aż dwie szkoły z ubiegłorocznego podium w kategorii B pozostały na nim i w tym roku (OSK W. Kulgawczuk nie załapał się przed rokiem do naszego zestawienia, bo jako nowa szkoła miała mniej niż 45 podejść do egzaminu praktycznego). To nowe zjawisko. Jeszcze lepiej to widać w kategorii A: na podium pozostały te same firmy, zamieniając się tylko miejscami. Natomiast w poprzednich latach zwykle ci, co dostawali się na szczyt, w kolejnych rankingach spadali na dalsze miejsca.

Dobry wynik to połowa sukcesu

Wśród szkół jazdy kształcących przyszłych motocyklistów bezkonkurencyjny okazał się Zakład Szkolenia Kierowców Auto-Mobil z Międzyrzeca Podlaskiego. Jej właściciel Henryk Zasadziński uważa, że nie z każdego można zrobić dobrego kierowcę. – Przychodzą do nas różni ludzie. Jesteśmy otwarci na wszystkich. Staramy się zrobić wszystko, co możliwe, aby przygotować ich jak najlepiej. Chodzi o to, żeby kursant był psychicznie przekonany, że potrafi jeździć – mówi Zasadziński. Zauważa też, że egzamin odbiega od rzeczywistości, którą kierowcy zastają na drodze. – Co innego jest na egzaminie, a co innego na co dzień na drodze. Podczas egzaminu dochodzi stres lub szczęście. Nie zawsze najlepsi kursanci zdają za pierwszym razem, ale zdarza się też, że słabszym idzie lepiej i osiągają pozytywny wynik – zaznacza.

ZSK Auto-Mobil, który kierowców szkoli od 25 lat, osiągnął zdawalność na poziomie 64,1 proc. Jest to lepszy wynik od tego, który zanotował przed rokiem lider w kategorii A – OSK Pegaz Jerzego Skrodziuka (63,3 proc.). Tym razem ta szkoła zajęła trzecie miejsce. Drugie miejsce w tej kategorii utrzymała SNJ Auto-Driver W. Mitura, gdzie na 33 podchodzących do egzaminu praktycznego pozytywny wynik osiągnęło 17 osób (51,1 proc.).

Zmiana lidera w kategorii C

Bardzo wysoką zdawalność (67,8 proc.) w kategorii C przeznaczonej dla samochodów ciężarowych (włączyliśmy w nią także D i T) odnotował Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto-Iga z Białej Podlaskiej. O przepis na sukces zapytaliśmy właściciela szkoły Ryszarda Samociuka. – Za sukces odpowiedzialna jest nasza załoga i doświadczenie, jakie zdobyliśmy. Profesjonalna kadra i zaangażowanie w szkolenie są bardzo ważne. Na rynku jesteśmy od 15 lat, w sierpniu będziemy świętować okrągłą rocznicę – zauważa. Szkoła wciąż inwestuje w bazę szkoleniową. Niedawno powstał tor z prawdziwego zdarzenia, a w planach jest także stworzenie toru poślizgowego do szkolenia kierowców zawodowych.

Drugie miejsce w kategorii C zajęło Ogólnopolskie Stowarzyszenie na rzecz Obrony Przewoźników z Białej Podlaskiej z wynikiem 66,1 proc. Zdawalność egzaminu praktycznego sięgającą 63,6 proc. odnotował OSK Auto-Trans J. Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego, który zajął w naszym zestawieniu trzecie miejsce.

Zdawalność niższa

Andrzej Kacik, kierownik działu egzaminowania WORD w Białej Podlaskiej, zauważa, że zdawalność części teoretycznej podczas egzaminów na prawo jazdy wszystkich kategorii jest niższa niż w poprzednich latach. – Przyczyną tego nie są trudniejsze pytania, a problem z czytaniem ze zrozumieniem i znajomością przepisów ruchu drogowego. Przed wejściem w życie zmian, czyli przed rokiem 2013, zdawalność teorii wynosiła około 80 proc., a teraz jest to w granicach 40 proc. – mówi Kacik.

Pogorszyła się również zdawalność praktycznej części egzaminu na kategorię A. – Największe trudności są z wyjechaniem z placu, błędy popełniane są często na slalomie wolnym. Potrącenie pachołka powoduje przerwanie egzaminu, dlatego tak szybko się to kończy. Osiągnięcie pozytywnego wyniku wymaga od kursanta bardzo dobrego przygotowania. Kategoria A daje uprawnienie do jazdy na wszystkich motocyklach – informuje kierownik działu egzaminowania.

 

 

Jak powstaje ranking?

Opracowując wyniki przyjęliśmy kryterium obejmujące liczbę podejść do egzaminu praktycznego. Szkoły, które miały ich mniej niż 45 w przypadku kategorii B, nie były brane pod uwagę. W przypadku kategorii A (prawo jazdy na motocykl), próg ten wynosił 20 podejść do egzaminu praktycznego, natomiast w kategorii C (samochody ciężarowe) – 30 podejść.

Ponadto kategoria C została uzupełniona o C+E – samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony z przyczepą; D – uprawniającą do kierowania autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym; T – kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą. Natomiast w kategorii A uwzględniliśmy także: A1 – pozwalającą prowadzić motocykle o pojemności 125 cm sześc. i mocy do 11 kW (dostępną od 16. roku życia za zgodą rodziców); A2 – uprawniającą do kierowania motocyklem o mocy do 35 kW; AM – kierowania motorowerem z silnikiem spalinowym do 50 cm sześc. pojemności lub elektrycznym o mocy do 4 kW i rozwijającym maksymalną prędkość do 45 km/h (dostępną od 14. roku życia).

Warto pamiętać, że cyfry w raporcie nie oznaczają liczby kursantów, ale podejść przez nich do egzaminu, czasem – niestety – kilkakrotnie.

 

Komentarze:

 

Andrzej Kacik, kierownik działu egzaminowania WORD w Białej Podlaskiej: – Moim sposobem na pokonanie stresu na egzaminie jest optymizm. Nie należy się negatywnie do tego nastawiać, a najlepiej potraktować egzamin jak zwykłą jazdę z instruktorem. Ważne jest także psychologiczne podejście. Gdy motywacja jest duża, pewnych zadań nie jesteśmy w stanie wykonać na sto procent.

Krzysztof Tymoszuk, zastępca dyrektora WORD w Białej Podlaskiej: – Po otwarciu Ośrodka Terenowego w Łukowie liczba osób, które zapisują się na egzaminy, jest zdecydowanie większa niż przed rokiem 2014. W Łukowie co miesiąc odbywa się od 800 do 900 egzaminów. W WORD-ach w Chełmie, Zamościu czy Lublinie liczba ta spada. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na egzamin, jest on krótki. Czeka się od tygodnia do dwóch, nie mamy przestojów ani tłoku. Niż, o którym wiemy, daje się we znaki również w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. W styczniu do egzaminu przystąpiło 2200 osób, a w marcu 2700. Największy problem podczas egzaminów jest z jazdą. Plac nie jest trudny, gorzej jest w ruchu na mieście. Nie jest jednak źle, zdawalność mamy na poziomie 38-40 proc. To dobry wynik w porównaniu do Chełma, Lublina i Zamościa. Tam utrzymuje się on na poziomie 33-35 proc.